Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Biografia e Lionel Andres Messi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Biografia e Lionel Andres Messi   Sun May 09, 2010 8:26 pm

Lionel Messi Lionel Andres Messi eshte nje futbollist argjentinas qe momentalisht luan per skuadren e Barcelones dhe per skuadren kombetare te Argjentines.Messi konsiderohet sin je prej lojtereve me te mire te moshes te tij sepse ka mare disa here Topin e Arte dhe cmimin e Lojtarit te Vitit per moshen 21vjec.Stili I tij I lojes dhe aftesia e tij kane bere qe te krahasohet me Diego Maradonen qe e deklaroi messin si pasardhesin e tij.Messi filloi te luaje futboll qe ne moshe te vogel dhe potenciali I tij u identifikua nga Barcelona. Ai u largua nga skuadra e te rinjve e Rosarios ne 2000 dhe u shperngul me familjen ne Europe. Duke bere debutin e tij ne 2004-05 ai theu rekordin e liges per futbollistin me te ri qe luante ne nje ndeshje lige dhe qe bente nje gol Ndere me te medha e ndoqen shume shpejt kur Barcelona fitoi ligen ne debutin e Messit dhe UEFA Champions League ne 2006. Sezoni I tij madheshtor ishte ne 2006-07 kur Messi u be nje nje lojtar i vertete duke shenuar 14 gola ne 26 ndeshje lige. Ndoshta sezoni I tij me I suksesshem ishte ne 2008-09 ku Messi shenoi 38 gola per te luajtur ne nje fushate te trefishte fituese.Messi ishte shenuesi me i mire me gjashte gola duke perfshire dy ne lojen finale te FIFA ne kampionatin boteror per te rinjte. Shume shpejt pas kesaj ai u be nje pjesetar I skuadres kombetare te Argjentines. Ne 2006 ai u be argjentinasi me I ri qe luante ne kupen boterore te FIFA dhe ai fitoi nje medalje ne turneun e kupes te Amerikes vitin qe pasoi. Ne 2008,ne Beijing, ai fitoi nderimin e tij te pare nderkometar, nje medalje ari olimpike me skuadren olimpike te Argjentines. Biografia e tij Messi u lind ne 24 korrik 1987 ne Rosario, Argjentine .Ai ka prinder Jorge Messi , nje punetor fabrike dhe Celia, nje pastruese. Origjina e familjes se tij eshte nga qyteti Italian I Ankones ku paraardhesi I tij Angelo Messi emigroi perne Argjentine ne 1883. Ai ka dy vellezer me te medhenj , Rodrigo dhe Matias si dhe nje moter te quajtur Maria Sol. Ne moshen pese vecare messi filloi te luante futboll pe Grandoli, nje skuader lokale qe e trajnonte I ati. Ne 1995 Messi shkoi ne Newell`s Old Boys nje skuader qe ndodhej ne vendin e tij te lindjes , ne Rosario.Ne moshen 11 vjecare ai u diagnostikua me rritje te shpejte hormonesh. Skuadra River Plate nga Primera Division tregoi interes per avancimin e Messit, por nuk mund te paguante per trajtimin e tij , sepse kushtone 900 dollare ne muaj. Karles Rexach, drejtori I sporteve I Barcelones ishte vene ne dijeni te talentit te Messit , sepse ai kishte te aferm ne Katalonia. Messi dhe i ati rregulluan nje prove per te dhe Barcelona shkroi nje kontrate pasi e pa te luaje duke I ofruar pagesen per te gjitha faturat ne qoftese do te shperngulej ne Spanje. Familja e tij u shperngul ne Europe dhe ai filloi te luaje nenje skuader per te rinjte. Karriera nderkombetare Ne qershor 2004, ai debutoi per Argjentinen, duke luajtur ne nje ndeshje miqesore kunder Paraguajit. Ne 2005 ai ishte pjese e nje skuadre qe fitoi kampionatin boteror per te rinj teFIFA-s ne Hollande.Atje, ai fitoi Topin e Arte dhe Kepucen e Arte.Ai beri debutin e tij te pare nderkombetar ne 17 gusht 2005 kunder Hungarise ne moshen 18 vjecare. Ai u zevendesua ne minuten e 63-te ,por u pezullua ne minute e 65-te, sepse kishte goditur me berryl Vilmos Vanczak qe po tehiqte bluzen e Messit. Ai u kthye ne skuader ne 3 shtator ku duhej te mundnin Paraguajin per kupen boterore.Para ndeshjes Messi tha Ky eshte nje ridebut.I pari ishte shume I shkurter.Ai me pas filloi ndeshjen e pare per Argjentinen kunder Peruse,pas ndeshjes Pekerman e pershkroi Messin si nje byrzylyk.Ne 28 mars 2009 ne nje ndeshje kualifikuese per kupen e botes kunder Venezueles Messi veshi numrin 10 per here te pare. Kjo ndeshje ishte ndeshja e pare zyrtare per Diego Maradonen si trajner I Argjentines. Argjentina fitoi ndeshjen me rezultatin 4-0 me Lionel Messin si shenuesin e pare.

Kupa boterore 2006 FIFA Demtimi qe e mbajti Messin pa luajtur per 2 muajt e fundit te sezonit 2005-06 vuri ne rrezik pranine e tij ne Kupen e Botes. Sidoqofte, Messi ishte perzgjedhur nga skuadra e Argjentines per nje turne ne 15 maj 2006. Ai gjithashtu ka luajtur ne ndeshjen e fundit perpara se Kupa e Botes te niste kunder Ekipit te Argjentines per 15 minuta dhe nje ndeshje miqesore kunder Angoles nga minuta e 64-t. Ai deshmoi fitoren e Argjentines ne ndeshjen e hapjes kunder Bregut te Fildishte si zevendesues ne stol. Ne ndeshjen e ardhshme kunder Serbise, Messi u be lojtari me i ri per te perffaqesuar Argjentinen ne Kupen e Botes, kur ai zevendesoi ne minuten e 74-rt Mazi Rodrigues. Ai ja arriti qellimit per te ndihmuar Hernan Crespo qe ne pak minuta pasi ai hyri ne loje te shenonte golin perfundimtar per fitoren 6-0, duke e bere ate golashenuesin me te ri n e turned he golashenuesin e gjashte me te ri ne historine e Kupes Boterore Messi nisi me rezultatin 0-0 ne ndeshjen kunder Hollandes.Ne ndeshjen e rradhes kunder Meksikes, Messi hyri ne loje si zevendesues ne minuten e 84-rt kur rezultati I lojes ishte 1-1. Ai u shfaq për të shënuar një gol, por ai ishte përjashtuar nga ana e Argjentinës që kishte nevojë për një gol në kohë shtesë për të vazhduar.Traineri Jose Pekerman e la Messin ne stol pergjate ndeshjes finale kunder Gjermanise, e ata humben me nje gjuajtje penalltish 4-2.

Jeta personale Messi kishte nje lidhje romantike me Macarena Lemos, e cila ishte gjithashtu nga vendlindja e tij Rosario.Ai eshte I merzitur nga nderhyrjet e shpeshta te babait te vajzes kur ai u kthye ne Rosarioper tu sheruar nga demtimi qe pati disa dite perpara fillimit te Kupes Boterore 2006.Gjithashtu ne te shkuaren e tij kishte patur lidhje me nje modele argjentinase, Luciana Salazar. Ne janar te vitit 2009 ne programin “Hat Trick Barça” ne kanalin 33 ai tha: “Une kam nje te dashur dhe ajo eshte duke jetuar ne Argjentine,jam I qete e I lumtur” .Ai ishte pare me kete vajze, Antonella Roccuzzo,ne karnavalete Sitges pas ndeshjes Barcelona-Espanyol.Roccuzzo eshte nje shoqeruese amatore ne Rosario. Ata kane plan te martohen ne fund te vitit 2010. Ai është paraqitur në mbulojnë para të lojës video Pro Evolution Soccer 2009 dhe është përfshirë gjithashtu në fushatat promovuese për lojë. Messi, së bashku me Fernando Torres, është fytyra e Pro Evolution Soccer 2010, dhe ishte i përfshirë gjithashtu në lëvizje kapjen e Messi është sponsorizuar nga kompania gjermane Adidas sportive dhe veçoritë në reklamat e tyre televizive. Ai ka dy kushërinjtë në futboll; Maxi dhe Emanuel Biancucchi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Biografia e Lionel Andres Messi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Biografitë e njerezve te njohur-
Kërce tek: