Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Te dashurit e ALLAHUT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Te dashurit e ALLAHUT   Sun May 09, 2010 11:08 am

Të dashurit e Allahut

Vëlla i nderuar:
Nëse dëshiron të jesh prej të dashurëve të Allahut,atëherë gjeje veten në këto grupe të njerëzve që ka përmend Allahu në Kur’an e që i do ata, e ato grupe janë:

1.Bëmirësit:Allahu në Kur’an thotë:

“Dhe jepni për në rrugë të All-llahut e mos e hidhni veten në rrezik dhe bëni mirë, se me të vërtetë All-llahu i do bamirësit.” (El-Bekare, 195)

“Të cilët japin kur janë shlirë edhe kur janë në vështirësi dhe që e frenojnë mllefin, që ua falin (të keqen) njerëzve, e All-llahu i do bamirësit.”(Ali Imran,134)

2.Penduesit: Allahu në Kur’an thotë.

“Allahu i do ata që pendohen.” (El-Bekare, 222)

3.Të Pastërtit: Allahu në Kur’an thotë:

“Allahu i do ata që pendohen dhe ata që ruhen prej punëve të ndyta e të neveritshme.” (El-Bekare, 222)

“Aty ka burra që dëshirojnë të pastrohen mirë, e Allahu i do të pastërtit.” (Teube, 108)

4.Të Devotëshmit: Allahu në Kur’an thotë:

“Po kush e përmbush amanetin e vet (është besnik) dhe ruhet nga mëkatet, s’ka dyshim, Allahu i do ata që ruhen.” (Ali Imran, 76)

5.Durimtarët: Allahu në Kur’an thotë:

“Ata nnuk u dobësuan dhe as nuk u përulën. Allahu i do durimtarët.” (Ali Imran, 146)

6.Të Mbështeturit: Allahu në Kur’an thotë:

“E kur të vendosësh, atëherë mbështetu në Allahun, se Allahu i do ata që mbështeten.” (Ali Imran, 159)

7.Të Drejtit: Allahu në Kur’an thotë:

“Po nëse gjykon mes tyre, gjyko drejtë; Allahu i do të drejtit.” (El Maide, 42)

8.Të Sinqertit në Luftë: Allahu në Kur’an thotë:

“Allahu i do ata që luftojnë në rrugën e Tij, të rreshtuar si të jenë ndërtesë e fortifikuar.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Te dashurit e ALLAHUT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Rreth fesë-
Kërce tek: