Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rregullat per leximin e Kuranit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Rregullat per leximin e Kuranit   Sun May 09, 2010 11:15 am

Rregullat për leximin e Kuranit

1.Të lexohet Kuran me abdes.

2.Të pastrohen dhëmbët me misvak (brushë apo furçë), para se të fillohet leximi i Kuranit.

3.Të lexohet Kuran në vende të pastra.

4.Të ulet drejt Kiblës me devotshmëri, butësi, serio­zi­tet dhe kokulur.

5.Të shqiptohet me zë “eudhu bilahi minesh shejtani rrahim”, që do të thotë: Kërkoj prej Allahut që të më mbrojë prej shejtanit të mallkuar.

6.Të lexohet me tertil (rrjedhshëm).

7.Të meditohet rreth asaj që lexohet.

8.Kur të lexohet Kuran, të qahet.

9.Të lexohet me zë të bukur.

10.Të lexohet me zë, nëse nuk pengohen ata që falen, lexojnë apo flenë.

11.Të lexohet duke shikuar në Kuran.

12.Të mos bisedohet me dikë gjatë leximit, përveçse në raste urgjente.

13.Të mos qeshet e as të mos luhet gjatë leximit të Kuranit, e as të mos shikohet në gjërat që të zbavitin (ta tërheqin vëmendjen).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Rregullat per leximin e Kuranit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Rreth fesë-
Kërce tek: