Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e AC.Milan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Historia e AC.Milan   Sun May 09, 2010 12:35 pm

Associazione Calcio Milan, shpesh i referuar me shkurtesën Milan, është klub profesional futbollistik bazuar në Milano, Lombardia, Itali. Klubi u themelua në vitin 1899 dhe që prej atëherë gati se gjithë historinë e vetë e ka kaluar në Seria A, kategoria më e lartë futbollistike në Itali.

Në kompeticionet UEFA dhe FIFA AC Milan gjithsej ka fituar 18 tituj të njohur internacional, më shumë se secili klub tjetër në botë. AC Milan ka fitar kompeticionin që sot njihet si UEFA Champions League shtat herë; vetëm Real Madrid e ka fituar më shumë herë (9). Përsa i përket kompeticionit në Itali, AC Milan është klubi i dytë më i sukseshëm me 17 tituj; vetëm Juventus ka fituar më shumë (27). AC Milan ka fituar Intercontinental Cup/Club World Cup katër herë, më shumë se secili klub tjetër në botë.

Tituj tjerë të rrëndësishëm që AC Milan ka fituar janë European Super Cup pesë herë, Cup Winners' Cup dy herë, por asnjëherë nuk kanë lujatur në një finale të UEFA Cup (vetëm dy gjysëm-finale). Në Itali Coppa Italia pesë herë si dhe pesë Italian Super Cup. AC Milan gjithashtu është edhe një prej anëtarëve krijues të G-14, një grup i cili prezanton 18 ekipet më të mëdha dhe më prestigjioze në futbollin europian.

Ndeshjet e tyre si nikoqir luhen në San Siro, gjithashtu i njohur si Stadio Giuseppe Meazza. Toka, të cilën e ndajnë me rivalët Internazionale, është më e madhja në futbollin italian, me një kapacitet total prej 82,955.Historia e Klubit

Klubi është themeluar si klub kriketi në vitin 1899 nga emigrantët britanik Alfred Edwards dhe Herbert Kilpin, të cilët kishin ardhur nga qyteti britanik i Nottinghamit. Për nder të origjinës, klubi e ka mbajtur emrin e tij në spellingun anglez ashtu siç quhet edhe qyteti, në vend që ta ndryshojë atë në gjuhën italiane Milano (edhe pse kanë qenë të detyruar gjatë regjimit fashist në Itali, siç e bënë Genoa dhe Inter). AC Milan fitoi kampionatin e parë italian në sezonin 1901 dhe më vonë përsëri në vitin 1906 dhe 1907.

Në vitin 1908 klubi përjetoi një ndarje për shkak të një mosmarrëveshje brenda klubit për blerjen e lojtarëve të jashtëm, e cila çoi deri në themelimin e klubit tjetër të bazuar në Milano, F.C. Internazionale Milano. Pas këtyre ngjarjeve, AC Milan nuk mundi të fitojë ansnjë titull në kompeticionet ne skenën shtëpiake deri në sezonin 1950-1951. Në vitin 1963 ata siguruan titullin e parë kontinental, duke fituar European Cup kundrejtë S.L. Benfica në finale. Ky sukses u përsërit edhe në vitin 1969 dhe pasio me Intercontinental Cup në të njejtin vit. Pas pensionimit të Gianni Rivera, për Milanin filloi një period rrënie, gjatë të cilit ata ishin të përfishrë në skandalin 1980 Totonero scandal dhe u shkarkuan në Serie B si dënim, për të parën herë në historinë e tyrë. Qendra e skandalit ishte një sindikat basti ku lojtarë dhe referë ishin të paguar për trokimin e ndeshjeve. AC Milan shpejt u kthy në Seria A, por u rikthye në Seria B pasi që sezonin e mbaruan në zonën e rrezikut.


Milani duke u mbrojtur nga një ridhënie nga këndiNë vitin 1986, afaristi Silvio Berlusconi e bleu klubin dhe investoi shumë para, duke e emëruar si trajner Arrigo Sacchi në udhëheqje të Rossonerëve dhe duke e blerë treshen holandeze Marco van Basten, Ruud Gullit,Jetmir Basha , dhe Frank Rijkaard. Ky ishte fillimi i suksesit më të madh në historinë e klubit, ku AC Milani fitoi shtatë titj shtëpiak, pesë kupa UEFA Champions League, dhe tre kupa Interkontinentale.

Së fundmi, Milani ishte i përfshirë në skandalin e Seria A 2006, ku pesë klube akuzoheshin për trokimin e ndeshjeve duke selektuar referë të favorshëm. Milani në fillim u dënua me minus 15 poena dhe deqja e së drejtës në Champions League. Një apel i bërë nga klubi, pa penalizimin e tyre të zvogëlohet në minus 8 poena dhe i'u lejua të marrë pjesë në sezonin 2006-07 të Champions League, ku edhe e fituan kompeticionin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Historia e AC.Milan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Për gjashtëmijë euro, shkodranen ia shesin një plaku të Kosovës (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Historia e klubeve më të mëdha futbollistike-
Kërce tek: