Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e FC.Inter

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Historia e FC.Inter   Sun May 09, 2010 12:56 pm

Më 9 mars 1908, një grup të rebelëve formojnë "Football Club Internazionale Milano". Emri i klubit buron nga dëshira e saj themeluese të pranojë lojtarë të huaj si edhe italianët, kështu emrin Internazionale. Vërtetë, kapiten i parë është një lojtar zvicerian- Hernst Manktl. Ngjyrat e klubit janë të arta, të zeza dhe blu, një traditë e cila është mbajtur deri në të drejtën sot.
Interi titullin e pare e fitoj me 1910 dhe kapiten ishte Virgilio Fossati i cili u vra ne Luften e Pare Boterore.
Me 1920 fitoi titullin e dyte..Me 1930 fiton titullin e 3-te.Titullin e katert e fiton me 1938 ndersa 2 vjet me von e perserit prap suksesin duke e fituar Skudeton e 5-te.
Skudeton e 6-te fiton me 1953..Me 1954 fiton skudeton e 7-te.Pasi te behet president i Interit Angelo Morati dhe trainer Helenio Herrera fillon epoka e "INTERIT TE MADHË" duke i fituar tre tituj radhazi 1964,1965 dhe 1966.Pasi fitimit te skudetos se 10-te FC INTER-it i lejohet ta veje yllin ne fanela.Fitoj 2 kupa Evropiane me 1964 kunder Real Madridit dhe 1965 kunder Benfikes.Me 164 dhe 1965 fitoi dy kupa Interkontinentale ndaj Indipediente te Argjentines.Skudeton e 11 e fitojne me 1971 ndersa me 1980 fituan skudeton e dymbedhjete..Interi skudeton e 13 e fitonte me 1989 duke mbledhur nje rekord pikesh 58 ne 34 ndeshje..Me 22 maj 1991 Interi mund Romen 2 me 1 ne finale te UEFA CUP dhe fiton titullin e pare internaciona pas 26 vjetesh..Me 1994 Interi Mund Salzburgun ne Finale te Uefa CUP dhe fiton titullin e 2-te.Me 2005 Interi fiton Kupen e Italis dhe trainer ishte Roberto Mancini i cili ishte viti i pare ne drejtimin e Interit.Po ashtu ne kete vit Interi fiton Super Kupen e Italise..Me 2006 interi fiton prap Kupen e Italise dhe po ne kete vite fiton edhe Skudeton e 14 pas nje skandali te bere qe njifet si Kalciopoli qe Juventusit i kushtoi me largim nga Seria A ne Serie B..Ne sezonin 2006/2007 interi mund Romen 3 me 4 dhe fiton Super Kupen..Skudeton e 15 Interi e fiton me 2007 dhe Mancini behet treineri i 3 qe arrin te fitoj dy tituj ne dy vite rresht..Me 2008 dhe ne pervjetorin e 100-te te klubit interi fiton skudeton e 16..Skudeton e 17 Interi e fitoi ne sezonin 2008/2009 nen drejtimin e Hoze Mourinho dhe President i klubit eshte Masimo Morati.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Historia e FC.Inter
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Për gjashtëmijë euro, shkodranen ia shesin një plaku të Kosovës (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Historia e klubeve më të mëdha futbollistike-
Kërce tek: