Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e Juventusit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Historia e Juventusit   Sun May 09, 2010 1:05 pm

Historia e Juventusit
Juventus Football Club (latinisht iuventus që do të thot rini në shqip, IPA: [ju.ˈvɛn.tus]); (shqiptohet: ju ven tus) gjithashtu njohur edhe si Juventus Turin (ose Juventus Torino), Juventus F.C., Juventus, ose thjesht Juve, është një klub futbollistik italian me seli në Torino.

Klubi momentalisht zhvillon ndeshjet në Seri A liga e parë e Italisë. Juventusi është skuadra më e suksesëshme në historinë e futbollit italian,me 11 tituj ndërkombëtarë është ekipi i tretë më i suksesëshm në Evropë. Juventusi ka fituar zyrtarisht 51 trofe, më shumë se cili do klub tjetër italian, 40 në Itali që është gjithashtu një rekord dhe 11 në Evropë dhe botë që është rekordi i dytë më i mirë i cilit do klub italian dhe klubi i katërt më i mirë në botë.

Historia

Klubi u themelua më 1 nëntor të vitit 1897 nga një grup të rinjsh mes moshës 14 dhe 17 vjeçare nga Massimo D'Azeglio Lyceum në Torino me emrin Società Polisportiva Augusta Taurinorum. Pas një kohe të shkurtër ekipi ndërroi emrin në Juventus F.C., ekzistojnë shumë pakë dokumente mbi lindjen e klubit, nga këto dokumente të njohura janë dokumentet e shkruara nga Enrico Canfari në vitin 1914, presidenti i parë i Juventusit.

Në vitin 1985, Juventusi u bë klubi i parë Evropian i cili i fitoi që të tre titujt :Kupën Evropiane UEFA Liga e Kampionëve Evropan), kupën UEFA Cup Winners dhe UEFA Kupa. Këtë sukses e kan arritur më vonë dhe vetëm dy ekipe tjera pas vitit 1985 që janë Ajax Amsterdam në vitin 1992 dhe Bayern Munich në vitin 1996.

Epoka e Marçelo Lipit
Marcello Lippi mori nën udhëheqje klubin në vitin 1994. Gjat sezonit të tijë të parë Juventusi fitoi kampionatin e parë në Seria A pas mesit të viteve të 80-ta. Gjat kësaj kohe ekipi interesohej pë lojtarët si Ciro Ferrara, Roberto Baggio, Gianluca Vialli dhe të riun Alessandro Del Piero, icili më vonë do të bëhet element kyç në këtë ekip.

Seria A skandali i vitit 2006
Artikulli kryesor: Seria A skandali i vitit 2006
Fabio Capello mori përsipër klubin që nga viti 2004 dhe i udhëhoqi në dy tituj në Seria A, por gjat muajit maj të vitit 2006 juventusi ishte nj nga katër klubet sëbashku me A.C. Milan, ACF Fiorentina, dhe S.S. Lazio ishin të involvuar në një skandal të manipulimit të lojërave. Si epiqendër e skandalit ishte menaxheri gjeneral i Juventusit Luciano Moggi i cili me figura tjera të njohura të federatës së futbollit italian u akuzuan për "ndreçje" të lojërave dhe akte ilgale sportive. Për shkak të kësaj Juventusi nga pozita e parë (sipas pikëve të arritura) u rradhit në pozitën e 20 dhe kaloi në Seria B.

Lojtarë e njohur
Kjo është lista e lojtarëve të njohur botërorë të cilët kan qenë pjesë e ekipit të Juventusit.

Alberto Barberis
Luigi Bertolini
Carlo Bigatto
Umberto Caligaris
Renato Cesarini
Giampiero Combi
Giovanni Ferrari
Alfredo Foni
Ferenc Hirzer
Riza Lushta
Umberto Malvano
Luis Monti
Federico Munerati
Raimundo Orsi
Silvio Piola
Pietro Rava
Virginio Rosetta
Lucidio Sentimenti IV
Mario Varglien I
Giovanni Varglien II
József Viola
Romeo Benetti
Giampiero Boniperti
Felice Borel II
Tarcisio Burgnich
John Charles
Helmut Haller
John Hansen
Ermes Muccinelli
Carlo Parola
Karl Aage Præst
Gianluigi Roveta
Sandro Salvadore
Omar Enrique Sivori
Gino Stacchini
Giovanni Viola
Čestmír Vycpálek
Sergeij Alejnikov
José Altafini
Alessandro Altobelli
Pietro Anastasi
Roberto Bettega
Massimo Bonini
Roberto Boninsegna
Liam Brady
Sergio Brio
Antonio Cabrini
Fabio Capello
Franco Causio
Antonello Cuccureddu
Zbigniew Boniek
Giuseppe Furino
Giuseppe Galderisi
Claudio Gentile
Michael Laudrup
Michel Platini
Paolo Rossi
Rui Barros
Gaetano Scirea
Stefano Tacconi
Marco Tardelli
Dino Zoff
Roberto Baggio
Fabio Cannavaro
Pierluigi Casiraghi
Antonio Conte
Edgar Davids
Didier Deschamps
* Lilian Thuram
Angelo Di Livio
Emerson
Ciro Ferrara
Thomas Häßler
Zlatan Ibrahimović
Filippo Inzaghi
Júlio César
Jürgen Kohler
Andreas Möller
Paolo Montero
Angelo Peruzzi
Gianluca Pessotto
Fabrizio Ravanelli
Salvatore Schillaci
Alessio Tacchinardi
Moreno Torricelli
Edwin van der Sar
Gianluca Vialli
Patrick Vieira
Christian Vieri
Gianluca Zambrotta
Zinedine Zidane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Historia e Juventusit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Për gjashtëmijë euro, shkodranen ia shesin një plaku të Kosovës (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Historia e klubeve më të mëdha futbollistike-
Kërce tek: