Kosovo-Albanians
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e Arsenalit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
butrint
Admin


Numri i postimeve : 182
Points : 654
Join date : 08/05/2010
Age : 22
Location : kosovë-mitrovicë

MesazhTitulli: Historia e Arsenalit   Sun May 09, 2010 1:06 pm

Historia e arsenalit

Klubi eshte formuar ne vitin 1886 nga ekipi punues nga woolwich

klubi eshte anetaresuar ne ligen e futbollit me 1893

Ekipi levizi ne stadiumin e saj "HIGHBURY" ne vitin 1913 dhe suksesin e saj te par si ekip futbollistik e pati nen drejtimin e Herbert Chapman dhe George Allison ne vitin 1930

Pastaj ne vitet e 40-ta dhe 50-ta ishte e drejtuar nga "TOM WHITTAKER"

Nje tjeter trajner i sukseshem e mori ekipin ne vitin 1966 ky ishte BERTIE MEE me te cilin ne vitin 1970 e fitoj FA CUP duke vazhduar edhe ne vitin 1979 nga TERRY NIEL dhe pastaj nen drejtimin e george graham i fitoj edhe dy tituj CUP DOUBLE dhe CUP WINNERS CUP
Tani Arsenal Ndeshjet e Saja Si Vendas i Luan ne "EMIRATES STADUIM" qe u Ndertua ne 2007-ten Nga Emirattet Arabe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://info.albanianforum.net
 
Historia e Arsenalit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Për gjashtëmijë euro, shkodranen ia shesin një plaku të Kosovës (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
♦Kosovo-Albanians♦ :: Historia e klubeve më të mëdha futbollistike-
Kërce tek: